- صبح زرند - http://sobhezarand.com -

عدم نظارت و اطلاع رسانی علت اصلی اکثر تخلفات و تجاوزات به اراضی ملی

به گزارش “صبح زرند“، به همت امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان زرند همایش حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی با حضور کارشناسان و مدیران امور اراضی استان و دهیاران ، شوراهای اسلامی ، نیروی انتظامی و جمع کثیری از کشاورزان شهرستان زرنددر محل سالن اجتماعات مدیریت جهاد کشاورزی زرند برگزار شد.

گردهمایی حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی ۱

در ابتدای این مراسم علی زارعی مدیر جهاد کشاورزی زرند ضمن عرض خیر مقدم و تقدیر ازحضورمدعوین و کلیه شرکت کنندگان در جلسه، گفت: بطور متوسط ۷۰۰ سال زمان نیاز است تا یک سانتیمتر خاک تولید شود که زمان بسیار زیادی است و نشان از با ارزش بودن این ماده معدنی دارد و چون کشاورزی ما ، تولید ما ، بستر کاشت و پرورش گیاهان ما بایستی روی همین خاک باشد لذا حفظ خاک خیلی مهم است.

مدیر جهاد کشاورزی زرند افزود : طبق قانون، مسئولیت صیانت از اراضی زراعی و باغی واقع در خارج از محدوده شهرها بر عهده امور اراضی جهاد کشاورزی است و این امر مهم حاصل نمی‌شود مگر اینکه تمامی مسئولین و مردم در این مسئولیت خطیر با امور اراضی جهاد کشاورزی همکاری کنند.

در ادامه این همایش، سید مهدی قویدل دادستان شهرستان زرند طی سخنانی ابراز داشت : اکثر تخلفات ، تصرفات و تجاوزاتی که به اراضی ملی بوجود می آید علت اصلی آن ناشی از عدم اطلاع رسانی و عدم نظارت است و در موضوع اطلاع رسانی عمومی و آگاه سازی و فرهنگ سازی حقیقتاً برنامه ریزی خوبی تاکنون نداشته ایم.

گردهمایی حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی

دادستان زرند تصریح کرد : مقام معظم رهبری در بحث حفظ حقوق بیت المال در اکثر فرمایشاتشان تاکید بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی و پیشگیری از وقوع جرم داشته اند لذا در این خصوص ما بایستی حداکثر توان خودرا به منظور جلوگیری از تصرفات غیرمجاز به امور اراضی و باغی بکار بگیریم تا فرصت از افراد سودجو و متجاوزین به عرصه های زراعی و باغی گرفته شود.

وی افزود : ویلاسازی‌هایی که خارج از شهر صورت می‌گیرد به ویژه در مناطق ییلاقی و خوش آب و هوا ی روستایی موجب بروز برخی تصرفات و تغییر کاربری اراضی کشاورزی شده است و دهیاران عزیز بعنوان نمایندگان دولت و معتمدین محل، با آگاهی کامل از قوانین وظیفه دارند از توسعه و گسترش اینگونه کاربری ها جلوگیری کنند.

قویدل یادآور شد : توسعه روستاها و توسعه گردشگری و جذب توریست و جلوگیری از مهاجرت های بی رویه از روستا ها مقوله مهمی است که همه مسئولین باید این موضوع را مد نظر داشته باشند و برای آن چاره اندیشی کنند.

وی در خاتمه خواستار تشکیل کارگروهی شد تا موارد و مشکلات مربوط به امور اراضی را به صورت تخصصی ساماندهی و مدیریت کند.

خبرنگار: اکبرابراهیمی زرندی

انتهای پیام/